Akademik Kitaplar

Barry Sanders, Öküzün A’sı

Bu üniversite hocaları ve pek çok başka insan tutturmuşlar oku diye. Ne olacaksa ?Herkes belkide çok söylendiği için okumak gerektiğini kabul etmiş durumda ama okumuyoruz. Kanımca okumak ile ilgili kazanımlar modern insana tam olarak anlatılamıyor. Eser bu anlamda bir kişinin neden okuması gerektiğini ve bu durumun zihinsel anlamda neler kazandırdığını anlatan en iyi kitaplardan. Akademik anlamda bir takım eleştirilere tabi tutulabilecek bu eseri okuyan kişiler için gerçek algısı da bir hayli değişecek. Bunun için üniversite öğrencilerine mutlaka okutulması gereken önemli bir araştırma. (selçuk ULUTAŞ)

Jacques Attali, Gürültüden Müziğe

Ortaçağ’da gezginler ve müzik üretenler olan jonklörün nasıl oldu da resmi müzisyenlere dönüştürüldüğünü ve müziğin neden tonel sese mahkum edilerek düzenlendiğini anlatan bir çalışma. Bu kitabı okuduğunuzda iktidarın müziği neden düzenleme ihtiyacı olduğunu ve kilise müziğinden marşlara kadar neden müziğin denetlendiğini anlayabileceksiniz. (K. Tolga GÜREL)

Grant Pooke, Graham Whitham, Çağdaş Sanatı Anlamak

Bu kitabı okuduktan sonra zanaat ve sanat arasındaki geçişi, sanatın kurumsallaşırken hangi hedeflerin alındığını ve sanatın 18. yüzyılda akademiler içerisine nasıl yerleştirildiğini göreceksiniz. (K. Tolga GÜREL)

Maurizio Ferraris, İmgelem

Aslında çok fazla ve gereksiz kullanımı yüzünden saçmalaşmış bir kavram imge. Bu eser belki de bu yargının ortadan kalkması adına hazırlanmış önemli araştırmalardan birisi. Düşünce, imge, bellek ve tüm bu ana temalar üzerinden gerçekleşen tartışmalar kitabın içeriğini oluşturuyor. Kitabın size kazancı, insan zihninde  düşüncenin nasıl oluştuğu ve bunun imgelem ile bağlantısının ne olduğunu öğrenecek olmanız. Sanat ve iletişim öğrencileri için son derece önemli..  (selçuk ULUTAŞ)

Bertell Ollman, Diyalektiğin Dansı – Marx’ın Yönteminde Adımlar

Felsefi düşünüşün en önemli sistemlerinden bir tanesi olan diyalektik pek çok düşür tarafından kullanılmaktadır. Eser ilk kez diyalektik okuması yapacak okuyucu açısından son derece iyi bir çeviri ile diyalektiğin ne olduğunu ve bunun yaşamla bağlantısını kurar. Hegel ve Marksı daha iyi anlamak ve ekonomi politik alanında marksın dayanaklarını çözümlemek adına son derece faydalı bir okuma olacaktır.   (selçuk ULUTAŞ)
Walter Benjamin, Pasajlar

Flaneur kavramı ile kültürel felsefede çığır açan Benjamin, 20. yüzyılın en büyük düşünürlerinden biridir. Marksizmi yeniden yorumlayarak anlamaya çabalayan Frankfurt Ekol’ünün önemli temsilcilerinden biri olan Benjamin, bir flaneur olarak yaşadığı kenti, ülkeyi ve hatta yüzyılı gözlemleri ve düşünsel damıtma yöntemi ile kağıda aktarıyor. Sanatın biricikliği, sanat yapıtının özellikleri ve kapitalizm ile aşındırılan sanatın içinde bulunulan yüzyıldaki hali kitapta konu ediliyor. Sanat ile ilgilenen herkesin başucu eseri olmalı bu kitap… (Selma Ulusoy)

Theodor Adorno, Minima Moralia

Yine Eleştirel Ekol’e dahil olmuş etkileyici düşünür Adorno’nun bu kitapta insanlığın tartıştığı ve sürekli sorguladığı hemen tüm kavramları ele almış görünüyor. Psikoloji, felsefe, sosyoloji, sanat, müzik, faşizm, politika, sınıf hareketi ve sosyalizm, savaş ve silah sanayisi üzerine bugün bile hala güncelliğini koruyan akıl uçurucu analizler ortaya koyuyor. Elbette bu analizleri yaparken varoluşçu eleştirelliğini de elden bırakmıyor. (Selma Ulusoy)

Anthony Giddens, Sosyoloji

Toplumların yaşayışlarını, kültürel yapılarını, dini inançlarını, sanat ve estetik algılarını, ekonomi-politik yapılarını anlamaya ve analiz etmeye çalışan sosyoloji tüm sosyal bilimcileri bir araya toplayan bir yapıya sahiptir. Bir toplumun sanatını ve kültürel dünyasını algılayabilmek ve derinlemesine çözümleyebilmesinin yolu sosyoloji bilmekten geçiyor. Üniversitelerde ders kitabı olarak okutulan Sosyolojiye Giriş toplumsal yapıların nasıl çözümleneceğinin ipuçlarını bize veriyor. (Selma Ulusoy)

Serdar Öztürk, Mekan ve İktidar:  Filmlerle İletişim Mekanlarının Alt politikası

Türkiye’de ne yazık ki sinema kitapları genel olarak yıllardır aynı temaları işlemekte. Sinemayı, sosyoloji ve felsefe bağlamında ele alan eser sayısı ise oldukça az. Oysaki en kötü film bile ucundan kıyısından sanat eseri kabul edildiği anda sanatın otonom özelliği nedeniyle aslında yaşanılan tarihi süreci, toplumsal algıları, biçimleri, öznellikleri ve insanı anlatır. Bu ve benzeri anlatılanlar ise doğrudan hem sosyoloji hem de felsefenin alanında girmektedir. Bu noktada temel konu ise filmlere bu açıdan bakabilmek… İşte bu eksikliği ortadan kaldıracak başlangıç kitaplarından bir tanesi ise “Mekan ve İktidar : Filmlerle İletişim Mekanlarının Alt Politikası” isimli kitap. Kitap size, mekanın felsefi olarak varolabilme koşullarından başlayarak, iktidarla ilişkisini sağlam bir felsefi ve sosyolojik analizle sunuyor. Dahası konuyla ilgili veya ilgisiz sizlere katkı sağlayacak pek çok şeyi barındırıyor. Bizleri korkutan özellikle felsefe alanına oldukça başarılı bir girişi de bu kitapla yapmak mümkün. Pek çok kitabın aksine anlaşılmak için oldukça titiz bir çalışma gerçekleştirilmiş. Bu anlamda entelektüel gelişimize muazzam bir katkı sağlayacak. Sadece sanat ve sinema öğrencileri için değil, günlük hayatı anlamaya çalışan herkese önerilir (selçuk ULUTAŞ).

Allan Kellehear, Ölümün Toplumsal Tarihi

Zygmunt Bauman “Eğer ölecek olmasaydık kaç kişi yaşarken bunun değerini anlayabilecekti?” diye sormaktadır ve ölüm ile hayat araında kurula klasik diyalektik klişeyi sürdürmektedir. Bugün sıradan insanlar da yaşamın ölüm ile değerli kılınabileceğine dair bir fikre sahiptir. Ancak antropoloji, birçok klişeyi sarstığı gibi bunu da kırar atar. Taş Devri başta olmak üzere insanlık çok uzun bir zaman diliminde ölüm ile yaşam arasında bir zıtlık görmüyordu. Yaşamın değerinin ölümle anlaşılması gibi bir durum söz konusu bile değildi. Çünkü ölüm, yaşamın zıttı değildi. Ölümle ilgili anlayışımızın tarihsel evrimini anlatan bu kitap, insanlığın çok uzun bir süre yaşam ile ölüm arasındaki farkı fluğ olarak gördüklerini göstermektedir. Ölüm üzerine düşünmek, yaşam üzerinde derinleşmektir ve yaşam üzerinde derinleşmek, Friedrich Nietzsche’nin vurguladığı “doğru zamanda öl” ikazına uyabilmenin yegane yoludur. Öyle bir yaşa ki yabancılaşmanın tüm veçhelerinden kurtul ve öldüğün zaman, yazgının çoğu noktasında karşılaştıkların kendi keşfinin bir anahtarı olsun.(K. Tolga GÜREL)

Louis Althuser, İdeoloji ve Devletin İdeolojik Aygıtları

Yaşadığımız dünyayı algılayışımızda pek çok şeyin etkisinden söz etmek mümkün. Bir özne olarak bizlerin fenomenler ile ilgili düşüncelerinin devletin baskı ve ideolojik aygıtları  tarafından nasıl biçimlendirildiği bu kitapta anlatılmakta. Devlet ve özne ilişkisini yapısalcı bir bakışla ortaya koyan Althuser’in bu eseri toplumsal özne ile ilgili genel düşünceler için bir başlangıç olarak kabul edilebilir. (selçuk ULUTAŞ)

David Harvey, Post Modernliğin Durumu

Akademide ve entelektüel ortamlarda en çok kullanılan kavramlardan birisi Post-modernizm. Bu kitap, kavramın meydana geldiği dünyayı size toplumsa, ekonomik ve kültürel boyutları ile anlatıyor. Çevirisi son derece başarılı. Ayrıca Harvey gibi çağımızın önemli akademisyen ve düşünürlerinden birisi ile tanışmak adına tercih edilebilecek önemli bir eser. (selçuk ULUTAŞ)

Avner Ziss, Estetik: Gerçekliği Sanatsal Özümsemenin Bilimi

Estetik felsefesinin  ve temelde estetiğin sadece güzel olanın ötesinde derin ve katmanlı bir yapıya sahip olduğunun  özümsenmesi için mutlaka okunması gereken bir eser. Gerçeklik ve estetik arasındaki ilişki ise kitabın temel konularından. Esteteik kategoriler ve estetik ideoloji ilişkisi de kitapta mevcut. Sanat ve sinema öğrencileri mutlaka okumalı.  (selçuk ULUTAŞ)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.