Yeni Bir Bilinç: L’Heure de la Sortie (Okul Çıkışı)


Son dönemde en çok etkilendiğim filmlerden bir tanesi olan “L’Heure de la Sortie” ile uzun süre önce ara verdiğim site yazılarıma geri dönme kararı aldım. Sanırım filmin üzerimde bıraktığı etki buna neden oldu.

Sanat sayesinde hissetmediklerimizi hissedebilir, görmediklerimizi görebiliriz. Bu sebeple modern dönemin sanatçıları için kendi adıma beklentim büyük. Yaşadığımız çağ anestezik bir etkiye sahip ve bu sebeple etrafımızda olan biten şeylere karşı hislerimiz alınmış gibiyiz. Pek çok insan da ne yazık ki olan biten hemen her şeye alışmış. Yani en abuk şeyler bile normal. Tam bir hissizleşme çağında yaşıyoruz. Bu sebeple gündelik hayatın anlamlandırılması adına yaşadığımız sorunu çözmede bize sanatçıların özellikle de sinemacıların büyük yardımı dokunabileceği kanısındayım.

Belki de bu fikre sahip olmamdan ötürü L’Heure de la Sortie‘nin yönetmenine karşı ayrı bir sempati taşımaya başladım. Sébastien Marnier bu filmin yönetmeni. Artık pek umursamadığımız doğayı ve dünyamızı mahveden çevre felaketlerini inanılmaz bir ustalıkla ele almış. Ama film doğrudan bunu anlatmıyor. Bu meseleyi anlatmak için harika bir senaryo yazılmış. Şunu fark ettim ki kendimi çevreci zannediyormuşum. Şu an filmi bitireli birkaç dakika oldu ama yazarken bile filmin beni ciddi anlamda bir deneyime sürüklediği bu sebeple de gerçek bir estetik hazzı yarattığını söylemeliyim.

Film baştan sona kadar ana teması olan çevre dışında pek çok başka sosyolojik ve felsefi mevzuya değinmekte ve gizemini her saniye korumakta. Filmdeki gerilim unsurları ise oldukça farklı bir bakış açısından yaratılmış. Öyle yaratıklar, katiller, uzaylılar falan yok ama üretilen gerilim hissi inanılmaz.

Çevre teması filmin ana teması ama bu filmi izleyenler filmde ayrıca sosyolojik ve felsefi şu konularında işlendiğini görecek:

  • Eğitim
  • Kuvvet ve özneleştirme
  • Öznellik
  • Ötekileştirme
  • Bilinç

Filmi Mubi üzerinden izledim. Bunun için Mubi’ye ve editörlerine de teşekkür ederim. Farklı tatlar arayanlar ve sinema ile düşünmek isteyenler için inanılmaz bir örnek olan bu film, sanat üretmek için gereken entelektüel birikimin de altını çiziyor.

Henüz İMDB puan (2 şubat 2020) 6.5, fakat ben filme; muazzam senaryosu, başarılı oyunculuğu, içerikle uyumlu görüntü düzenlemesi ve müziği için 9 puan veriyorum. Ayrıca filmde koro tarafından seslendirilen müzik bir harika. Aşağıya hem filmin fragmanını hem de müziğini yerleştiriyorum.

 

 

Filmin müziği ise;

Saygılarımla, keyifli seyirler..

Selçuk ULUTAŞ

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.