avanosta kazlara taş atan çocuklar


normalde blogumda kitap ve sinema dışında paylaşım yapmıyorum. ama bu gün farklı bir şey yazmak niyetimdeyim…

tarih 9 nisan 2016 ve bir gurup misafirimiz ile Avanostayız. Sanırım kimsenin fark etmediğii bir olaya şahit oldum. Diğer arkadaşlarım sohbet ederken bu küçük ama beni epey düşündüren olay gözüme bir an takıldı. sonra olayı Şarlok holms misali çözümlemeye başlayarak konuşmalardan bir süre koptum. olay şöyle oldu:

5 tane 10 ila 14 yaş arası kız çocuğu bir anda önümde belirdi. Nehrin tam dibinde.  O çocukların avanosun simgesine dönüşen son derece sevimli ve insana alışkın kazlara taş attıklarını gördüm. ilk önce emin olamadım. çünkü önceden yörede kazlara,  duyarlı insanların sürekli evlerinden ekmek getirerek attıklarına şahit olmuştum. Şüpheye düştüm  kız çocukları sonuçta ama çocuklar böyle bir tavır içinde değillerdi. Dikkatimi vererek ilk algımın ne derece doğru olduğunu test etmeye çalıştım. Evet baya taş atıyorlardı. Culup culup sesler geliyor bu esnada kazlar kaçıyor ve aralarından bir kaçı  bir kazı hedef alarak elindeki  taşı atmaya devam ediyordu. Baya eğlendiler gülüştüler. sonra  sanki çete gibi oradan uzaklaştılar. bunun sonrasında epey düşündüm. hani belki diyeceksiniz sende dert arıyon kendine çocuk bu yapar. evet kabul ama lütfen alt kısmı da okuyunuz. buna göre yorumlarımı desteleyecek şarlok holmes misali bulgularım var. bulgular şunlar:

1- hepsi kız çocuğu ve yanlarında büyükleri yoktu yoktu. demek ki çevre de yaşıyorlar. muhit iyi bir muhit. üst baş olarak gayet iyi görünüyorlardı yoksul olduklarını söylemek mümkün değil. varlıklı ailelerin olmasa bile orta sınıf ailerin çocukları. Muhtemelen de oranın en iyi devlet okullarına gidiyorlar.

 2- Bu bir gurup davranışıydı. yani tek bir çocuğun bilinçsizce yaptığı bir eylem değildi.

3- olayın gerçekleştiği yerde taş bulmalarına imkan yok ki bende yerden aldıklarını görmedim. her yer çim ve parke taşı. bu da taşları mekana dışardan getirdiklerini gösteriyor. tamam bunlar çocuk ama eylemi planlayan çocuklar. bu önemli bir ayrıntı. yerden bulduğu taşı kaza atan çocukla bilmem nereden kazlara taş atamaya gelen çocuğun eylemi aynı şey değil. bir nevi tahammüden kaza zarar verme 🙂 (Kız aysel kazlara taş atalım gel, Tamam geliyom ama orada taş yok gel şurdan alalım)

buna göre yorumum şu:

öncelikle erkek çocuklarının (ben de dahil) bir takım gerzekçe şeyler yaptığına özellikle şiddete meyilli olduklarına hepimiz tanık olmuşuzdur. Ama kız çocuklarının bu tür davranışları istisnadır. hemen şunu söyleyelim çocukla yetişkin arasındaki farklardan birisi evcillikliktir. yani çocuk vahşi doğar yetişkine dönüştükçe evcillerşir. tabi bu teorikte böyle gerçekte böyle olmadığını ayı öküz hayvan gibi tanımladığımız bir takım insanların varlıklarından biliyoruz. kız çocuklarının ise böle vahşi olmaları ve bu vahşeti spotane değil planlı bir eylemle gerçekleştirmeleri beni baya korkuttu. bakın üzdü falan demiyorum. korktum. Çünkü insan kadındır. Gelecekte öyle olmayabilir.

bu arada  çocukların standart  ailelerin çocukları oldukları kanısı (belli bir eğitim düzeyinde meslek sahibi falan) ve hatta özgürce oralarda dolaşmalarından modern görünümlü ailelere sahip oldukları fikir de beni baya hırpaladı. Nedeni ise şu: Kanımca hayvan veya insana karşı azıcık sevgi taşıyan ve bunu evladına aşılama bilinci olan ailelerin çocukları böyle bir eylemi gerçekleştimeyecektir. Bunu destekleyecek  gözlemlerim oldu. mesala yakın arkadaşım ki kendisi ve eşi hayvanları severler. (öyle aşırı takıntılı bi sevgi değil belki ama) çocuklarına (baş harfi Ç) da bunu aşıladılar. Sonrasında ise anne ve babadan daha çok hayvan sevgisine sahip bir çocuk ortaya çıktı. Kirli pasaklı köpeklere falan gizlice sarılıyor öpüyor falan 🙂 Annesinin haberi yok bu arada 🙂 demem o ki bu çocukların aileleri o kazlara ekmek atan ailelerden değiller. Daha da kötüsü aileler belki kazlara taş da atmıyor ama çocuklarının attıklarını da bilmiyorlar veya biliyorlarsa da belki bunun yanlış olduğunu anlatmıyorlar. Pek çok şeyi çocuklarına anlatmadıklarını da düşünmem için tanık olduğum başka şeyler de var.  Aman ne önemli demiş olabilirsiniz. Durun lütfen. herşeyden şikayet ediyoruz…  İşte tam burdan başlıyor. bu bence önemli bu bir çöküşün göstergesi.  Geriye gidiyoruz hemde çok geriye. Hani ilkel insan diyecem ama gerçekten haksızlık olur çünkü azıcık mitoloji bilen herkes ilkelin çok daha insancıl  ve doğaya aşık olduğu ve çocuklarını buna göre eğittiğini bilir.İlkel bile değil ortaçağ da değil başka bişey daha vahşi. Aslında bunu ve sonuçlarını hep görüyoruz. İş yerinde trafikte evlilikte vb….

Azıcık gayret sarfeden ailelerin çocuklarının  farklı insani değerler geliştirebilcek potansiteyele ulaştığını görüyoruz. Çoğu ailenin çocuğu ise günümüzde ve memleketimizde  sadece başarıya odaklı ve insani değerlerden uzak yetişiyor.

bana katılırmısınız biliyorum ama bence buna göre pek çok  çocuk belli ki aileleri tarafından istenilen seviyede insani değerlerle donatılamıyor ve sadece para kazanıp büyük adam olmaya odaklanılıyor…. Milli eğitimde  çalışan veya çalışacak arkadaşlarıma rica ediyorum:

yukaradaki kaza taş atan çocuğun kendiliğinden  bir bilince ulaşma ihtimali ile ulaşamama ihtimali kanımca eşit.  burada devreye sizlerin girmesi gerekiyor.

bu çocuklara, çok iyi resim yapmayı, acaip matematik sorularını çözmeyi, fiziği, kimyayı, vb öğretebilir ve bu çocuklardan doktorlar, akademisyenler, mühendis, sanatçı falan çıkarabilirsiniz. Unutmayalım hitlerinden çok başarılı doktoları (ve diğer hepsinden) vardı. ama bu insanların insani değerleri olmadığı için ölüm ürettiler.

öğrencilerimize ailelerin aşılayamadıklarını, sevgiyi, tüm canlıların yaşama haklarını, şiddetin kötü olduğunu vb şeyleri daha iyi bir toplum yaratmak ve yaşamı üretmek için hissettirmek zorundasınız . lütfen “ana babasının uğraşmadığı çocuğu ben napiyim demeyin”. Unutmayalım kötülük bulaşıcı. Ama iyilik de bulaşıcıdır. Az iyilikle karşılaştığımız için bunun farkında değiliz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.