Sadece Yaşlılar mı Anlar Bencillikleri? Mr. Holmes


Bir İngiliz yönetmen 2015 yapımı filmi ile başlıktaki soruyu bana eni konu düşündürdü.  Filmin ana duygusunu yaşamak için  genç olduğum ve de onu bir sanat eserine çevirebilecek bir sosyolojik yapıda olmadığım için sanırım pek çok açıdan bir Avrupalıya göre daha çok etkilendim. Öncelikle terör, savaş, trafik, canilik, magandalık ve pek çok başka nedenlerle insanımızın genç yaşlarda doğal olarak ölmediği, yoksulluk yaşadığımız, mobing ve bilumum saçmalığı birbirimize yaptığımız bir coğrafyanın buruk hatta acı tadı tüm yaşamımı ele geçirmişken gerçekten oldukça güç bir şey, yaşlanarak tüm hayata veda etmenin hüznünü bir Avrupalı gibi hissedebilmek.  Bunu düşünmediğimi bile fark ettim üzülerek. Sanırım sadece hayatta kalmak üzerine kurulu bir yaşam etrafımızı çoktan sarmış. Var oluşu anlamlı kılmak yerine sadece ölümden kaçar olmuşuz. Hal böyleyken film beni iki konuda tam anlamıyla  duygu sağanağına tuttu. Birincisi (bizden böyle bir film çıkmayacak uzun bir süre çünkü) yaşlılarımıza değil genç ve doğal olmayan ölümlere ağıt tutuyor ve ölmesek bile eriyip giden sorunlu hayatlarımıza üzüldüğümüz bir ortamda hayatta kalmaya çalışıyoruz. Bunun yarattığı duygu zaten yıkıcı film bunu göstermese bile yaşadığım öznellik yüzünden öyle hissediyorum. ikincisi acaba o kadar uzun süre hayatta kalsam (ki bir tür survive durumu) yaşam nasıl görünürdü gözüme dediğim anda hissettiklerim ve yaptığım tüm bencillikleri anlarmıydım sorusuyla yaşadığım karmaşa. ikinci duygu bizim için daha zor çünkü gerçekten yaşlandığı zaman insan daha çok anlıyor kendini ve yaptıkları ve bu yüzden de bu günlerde (yaşlanmanın en zor şey olduğu bu günlerde) daha da çarpıcı bir hal alıyor.

 Bedenimi ele geçiren duygular başka sorular sormama neden oldu. Acaba bencilliklerimizi görmek için ölümün yaklaşması, ensemizde olması şartmı mesala? yaşam bencillikleri görmezden gelmek için kocaman bir perde diyorsak ki kanımca öyle, o halde tesadüfen yaşadığımızı yoğun olarak hissettiğimiz bu günlerde (tarih: 21 mart 2016 yer:Türkiye)  yeniden düşünmememiz gerekmezmi? Yaşam soluyor burda. Bazılarımız için çoktan soldu.

 Fİlmi izledikten sonra yaşamını gözden geçiren yaşlı bir adamın psikolojisine pek çoğumuzun çok yakın olduğunu derinden hissettim. En azından kendi adıma ağır bir şekilde bu psikolojiyi taşıyorum. Sanırım bu yazıyı okuyorsanız sizlerde benimle aynı kaygıyı taşıyor ve birilerinin canice burnumuzun dibine kadar getirdiği ölümün buz gibi yüzünü flu bir şekilde görüyor o buz gibi yüzün kaybolmasını ve yaşamın tekrar yeşermesini istiyorsunuz. Yeniden bencilleşebileceğimiz ve yaşlanıncaya dek bunlarla yüzleşmeyeceğimiz günleri düşlüyorsunuz.  Ben bir hikaye yazmak isterdim.Yaşlı bir adamın hikayesi. yaşamının sonlarında kendi ile yüzleşen. Ama şuan yazılabilecek tek bir hikaye var bizim için: hayatta kalmaya çalışan masum insanların hikayesi. 18 yaşında ne olduğunu anlamadan askerde kalleş bir kurşuna kurban gidebilme potansiyeline sahip mehmedin, sadece otobüs beklerken bir anda bir caninin kendini patlamasından kurtulabilirmiyim diye düşünen ankaralı kardeşimin, sokakta orda burda yaşamın tadını nasıl çıkartırım yerine ulan bişey olmasa diyen senin bizlerin sizlerin hikayesi. başkaları da var tabii bitmez ki..

o kadar çok hisler ile ilgili yazdım ki sanırım film beni gerçekten bu günlerin, bu sıkıntılı günlerin etkisi ile farklı bir yere götürdü  ve asıl mevzuyu kaçırıyordum. Son günlerini yaşayan kişi hepimizi yakından tanıdığı Şarlok (Sherlock Holmes) onu canlandıran kişi ise yüzüklerin efendisinin gri gandalfı İan Mckellen. Şarlokun son halleri muhteşem bir dramla sizlere sunuluyor.  Görüntü yönetiminin ve oyunculuğun son derece başarılı olduğu bu filmi izlemenizi  saygılarımla öneriyorum. (çokça film izleyip yaşlanmak umudu ve dileklerimle)

Sadece Yaşlılar mı Anlar Bencillikleri? Mr. Holmes” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.