Sanat ve eğitim üzerine: Dans la maison


Bir film yönetiyorsunuz ama edebiyat ile ilişkiniz hiç olmamış, sanatın diğer alanları ile özellikle de resim ile ilgili pek bişey bilmiyorsunuz… Tam bir zaman kaybı, tam bir israf, müsriflik. Sinema tarihinde bu şekilde sadece satış amaçlı olarak piyasaya sürülmüş ve bomboş binlerce filmden söz etmek mümkün. Hiç mi okumadın dedirten vıcık vıcık   senaryolar, azıcık plastik sanatlarla ilgilenseydin bari  dedirten berbat görüntü düzenlemeleri, ben yaptım oldumcu ve sinemayı diğer sanatlar ile iş birliğinden uzaklaştırıcı filmler… bu arada İyi film dediğimiz (en azından benim ve çevremdeki insanların) filmlerin yönetmenlerinin ise diğer sanatlarla  ilişkilerini ise yakınen biliyoruz.

Fransız yönetmen François Ozon da sanatla yakından ilgili olduğunu çarpıcı hatta çok çok etkili filmi Dans la maison da bizlere gösteriyor. Film sanat ve eğitim ile ilgili. Karşımıza çıkarılan pek çok imge ile bir yanda modern insanın hallerini gösteriyor, diğer yanda ise eğitim ve sanat üretimi üzerine bizleri düşündürüyor.

Sanat ve var oluş arasındaki bağlantı ekseninde, sanat eseri üreterek hem başka var oluşlara katkı sağlamak hemde hem de kendini var etmek isteyen sanatçının modern çağlardaki paradoksuna da değininen film günümüzde ki sanat üretimine de inceden eleştirilerde bulunuyor. Başarısız olmuş bir yazarın edebiyat öğretmenliği yapması üzerine kurulan hikaye  ciddi şekilde hem Fransız edebiyatından hem de felsefi düşüncelerinden etkilenmiş. Öğretmenin kendini var etmek için öğrencisinin başarılı olmasıni istemesi sendromunun yarattığı trajedi Fransız geleneği ile yoğrularak filmde işlenmekte.  (bilmiyorum bir ismi varmı sanki anne babanın çocukda kendilerini var etmeleri durumu gibi biraz)

Film de görüntü düzenlemesi başarılı. Dikkat çeken diğer durum ise filmin anlatısının ve kurgusunun gerçekten sıradışı olması. Müziklerini kesinlikle seveceksiniz. Tüm bunlarla birlikte filmin dramatik etkisinin yüksek olduğunu söylemek gerek. Ancak film bu dramatik etkiyi bir fikri maniple etmek için kullanmıyor, aksine kafa karıştıyor ve daha çok bir durum üzerinden çeşitli temaları fark etmemizi ve onlar üzerine düşünmemizi istiyor. Filmin bu tutumu bir replikle de filmin içinde dile getirilmiş “Sanat bize bişey öğretmez”. Bu tartışmalı önerme ile bağlantılı bir şekilde hazırlanmış senaryo başarılı. Önermeye gelince onun kararını ise siz vereceksiniz.  (bence burada sanatın bişeyleri öğretmek için yapılması fikri ile alımlayıcının sanat eseri karşısındaki durumunu ayırarak düşünmek gerek. Sanatçı bişey öğretmek için sanatını yapmasa bile yani eserin amacı öğretmek olmasa bile sonuç olarak pek çok sanat eserinin öğrenmemize yardımcı olabildiğini düşünüyorum, fakat bu da alımlayıcı ile alakalı ve karmaşık bir süreç)

Saygılarımla öneririm…

İMDB puanı 7.4

Director:

François Ozon

Writers:

Juan Mayorga (play),  François Ozon (screenplay)

Sanat ve eğitim üzerine: Dans la maison” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.