Sineklerin Tanrısı, W. GOLDING


20. yüzyılın en önemli eserlerinden bir tanesi olan “Sineklerin Tanrısı”, 6-14 yaş arası bir gurup çocuğun ıssız bir adaya düşmesi ve orada verdikleri varoluş mücadelesini anlatmakta. İlk bakışta sanki bir macera romanı gibi gözüken eser aslında özellikle sembolik anlatımı ve felsefi alt yapısı ile sıradan bir macera romanın çok ötesinden insan ve insanlıkla ilgili.

Yetişkinlerin olmadığı bir adada eski atalar gibi (ilkeller) küçük çocuklar beraber bir komün kurarlar. Bu açıdan adada zaman ilerledikçe aslında yazarın insanlık tarihinden kesitler verdiği anlaşılacak.  Yetişkinlerin yaptıkları aptallıkları, hırsları, güç tutkusunu, ve irrasyonaliteyi çocuklar üzerinden anlatan yazarın , insana ve eylemlerine bakış açısının ise Nietzsche felsefesinden etkilendiği  söylenebilir. Nitekim romanın içinde fazlasıyla yer alan sembollerden bir tanesinin ki romana da ismini veren “sineklerin tanrısı” sembolünün açıkça Nietzsche’nin Zerdüşt isimli eserinden esinildiği görülmektedir (ışığın yani gücün etrafında toplanan panayır sinekleri syf 58). Demokrasiyi sembolize eden ve çocukların toplantı yapmasını  ve birbirlerini dinlemelerini sağlayan,  deniz kabuğu yani “şeytan minaresi” ise roman boyunca Nietzsce felsefesinde yer alan demokrasi ile küçük insan ya da köle ahlakına sahip insan arasındaki gerilimini anlatmaktadır. Deniz kabuğunun sonu ise bu iddiayı güçlendirir.

Yazar, çocukların üzerinden yetişkinlerin dünyasını anlatmakta ve son derece nüktedan bir şekilde şuan da yer yüzünden yaşayan; savaşan, öldüren, göz yuman, umursamaya, her şeyi bir oyun gibi gören, diğer herşeyi özellikle doğayı yok eden gizli veya aleni  vahşilere “sadece bir çocuk kadar insansınız ” demekte. (Çocuk henüz nesneler dünyası ile sağlıklı bir ilişki kuramayanlara verilen isim aslında. öyle bakınca pek çok çocuk var ki diğer pek çok yetişkinden daha yetişkin). Yani  açıkça bu eser yetişkin kelimesinin hakkını veremeyen, insan olmanın ne demek olduğu  hakkında fikri olmayan ve içindeki hayvanı asla gerçekten kontrol edemeyecek varoluşları  afişe etmek için yazılmış.  Bunun ise köle ahlakı ile yakından ilgisi var.  Öncelikle eserde küçük çocukların hemen hepsi köle ahlakına sahip, mutlaka bir efendiye ihtiyaç duyan yetişkinler gibi kurgulanmakta. Onlar  kölelerin efendiye ihtiyaç duyduğu gibi kendilerini yönlendirecek ve sahip çıkacak yetişkinlere ihtiyaç duyarlar.  Böyle bir yapı söz konusuyken birlikte yaşamak ve kurtuluş için kuralları kim koymalıdır? Akıllı olanlar, tüm topluğunun çıkarlarını korumaya çalışanlar mı yoksa bedensel güce sahip olupta sadece iktidar isteyen güç tutkunları mı? Açıkça insan topluluklarının tarihi aklın tarihi değildir ve yazar da buradan yola çıkarak karakterlerini ve edimlerini kurgumıştır.

Özne ve toplumsal yapı arasındaki bağlantı açısından önemli bir örnek teşkil edecek olan romanda, iktidar olmak isteyen kutupların temel çatışmalarının da yaratılmak istenilen öznellikler ile ilgili olduğu işlenmektedir.

Medeniyet denilen şeyin aslında pamuk ipliği ile bağlı olduğunu okuyucuya anlatmak isteyen yazar, insanın içinde yer alan vahşetin (hayvanın) ne yazık ki otorite nedeniyle gizli kaldığını, otoritenin ortadan kalkması ile her an beden bulabileceğini ve bunun bir anda kitlesel bir harekete dönüşebileceğini bize düşündürüyor. (nitekim yazar haksız değil, içimizdeki vahşet devlet vb. otoriteler nedeniyle gizli kalıyor. suriye ise bunun en önemli örneği, otorite gidince komşusunun kafasını kesen insanları gördüğümüzü unutmayalım)

saygılarımla insanı önemseyen herkese öneririm.

180px-Sineklerintanrisi

Sineklerin Tanrısı, W. GOLDING” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.