Erkeklik Ölçer


Bu makinenin ismi erkeklik ölçer değil elbet. Ancak ona bir hışımla vurup cihazın verdiği değerle erkek goriller gibi tavırlara giren hemcinslerimi görünce cihazın isminin bu olması gerektiğini düşündüm. erkeklik ölçer…

Erkekliğin yüceltildiği toplumlarda bildiğimiz gibi erkeğe her şey serbest. Ama diğer bir mevzu ise “tamam erkeksin ama ne kadar erkeksin” sorusunun yanıtlanması. aslında gerçekten oldukça zor bu sorunun yanıtı. nasıl yanıtlarsın ki? nedir yani kriter. biyolojik mi, kültürel mi, ekonomik mi, yoksa hepsi mi. sanırım hepsi. Evet aslında kadın olmak zor denilir ama erkeğin üzerindeki yükü de görmezden gelmemek lazım. Düşünün bir gurup arkadaşınız var ve artık sadece luna parklarda değil sıradan dükkanların önünde olan bu cihazda ölçüm yapmaya karar veriyorlar. Siz aralarındaki ölçüm değeri en düşük kişi çıkıyorsunuz. Bir alay furyasıdır başlıyor.  Allah kolaylık versin tam bir orman.

Belgesel izleyenler bilir. Maymunların arasında en güçlü erkek diğer erkeklere ve kadınlara hükmeder. Tabii ki aralarındaki güç savaşı biyolojik yapıyla ilgili. Yani kimse bir maymundan entelektüel kimlik geliştirmesini beklemiyor. Güç ölçerde rüştünü ıspatlayan bizim arkadaşların durumu da benzer. Çünkü elinde bedensel gücünden başka hiç bir şeyi yok. Elbette bedenin güçlü olması bir yere kadar önemli. Ancak bu cihazın bu kadar yaygınlaşması ve sokakta bir makineye yumruk atan insanların sayısının sınırları zorlaması öyle sıradan bir eğlence olarak görülmemeli. Bir gösterge gibi okursak ortaya bence sokakta çok da güvende olmadığımız sonucu çıkıyor. Kafası atan herkes kavgaya hazır. belki bir tür arınma da yaratıyordur. başka bir sonuç ise bu cihazı çok lüx mahallelerde göremiyorsunuz. Bu durum biraz ekonomik sermaye ve kültürel sermaye çıkmazına dayanıyor. Pierre Bourdieu ifadesiyle ekonomik sermayeyi elinde tutanlar kültürel sermayeye de sahip oluyorlar. Demek ki erkeklik ölçerin bir gözleme dayansa bile ekonomik sermaye ile ilgisi var. Ortada para olmayınca toplumsal atmosferde bir tür ormana mı dönüşüyor yoksa. Şiddetin yüceltildiği en çok şiddeti gösterebilenin bir numara olduğu büyük bir amazon.

Öyle ki duyguları paraya çeviren kapitalizm ciddi bir gurubun farkına varmış. Aslında çok iyi fikir. Sürekli kavga arayan her fırsatta erkekliğini kanıtlamak için türlü maymunluklar yapan, kendini gerçekten kadın türünden üstün gören hemcinslerim için kendilerini gösterme sahası başka bir ifade ile… birer ikişer verdikleri paralar hep helal. ama ölçümler düşük çıkmasın…

Bu arada kızlara sarkma, lise önünde bekleme, laf atma, küfür etme düzeylerini ölçen bir makine yaparlarsa şaşırmayacağım.

BOXER boksör

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.