Rüyalar, kitaplar ve sinema


Gece yatmadan once okuma aliskanligi gelistirdim. Yaşım 35, okuyan birisiyim ancak gece okumalarının önemini yeni fark ediyorum. En kötü 10 syf okuyorum. gece 3 olsa sabah erken kalkcak olsam da. Sonra ruyalarimda okuduklarimi goruyorum. Kendi bilinc dışımın sacmaliklarindan takıntı haline getirdiğim fiziki hayatın çıkmazlarından kurtuluyorum. Şunu anladım ki rüyalar bir savunma mekanizması olarak görülsebile modern hayatı yaşayan bizler için bu savunma mekanizması çok zorlanıyor. Rüyaların da bile kaybedenler kulünden dışarı çıkamıyorsunuz, psikolojiniz allak bullak olmaya devam ediyor. Aslında ciddi mental bir sorun sanırım ve umarım bu hisleri yaşan bir tek ben değilimdir.

Hayatımın şu döneminde ise başka bir savunma mekanizması geliştirmeyi başardım. Bu metot kendi gerçekliğimin dışına çıkmak ve yaşamadığım başka gerçeklikleri hayatımın parçası haline getirmek. Sanırım böylelikle “ben” i ortaya koymak için gerekli olan ötekiyle de bir barış yapmış oldum. Çünkü kendimi oluşturmak için ihtiyacım olan öteki, bana hep zarar verecek gibi gözükürken şimdi “ben”i dışarı bu sayede taşıyor ve ötekinin karanlık yüzünün dışında başka bir yüzü daha olabileceğini keşfediyorum. Şuan Zorba isimli kitabı okumaktayım. Kazancakisin bu hikayesini her ger gece rüyamda görüyorum. Kimi zaman Zorba arkadaşım oluyor kimi zaman sadece dışardan onları izliyorum. Günlük hayatta yaşayamadığım bu deneyim ve bunun rüyalarıma girmiş olması gerçekliği kurgulamam konusunda beni tedavi etti. Rüyaların tedavi edici özelliğin gerçekten olduğunu görmeye başladım ve onları kontrol altına aldım gibi 🙂  Başkalarının, fiziki olarak gerçek olmasalar bile, ruhlarına dokunduğumu hissediyorum. Sabah kalkınca fiziki gerçeklik bana zor gelmiyor. Bilmiyorum hani bazen yataktan kalkmak istemezsiniz ya o sorunu çözdüm. Diğer bir ifade ile depresyonlu halimi tedavi ettim sanırım.

Bu arada sadece kitaplar değil, gece yatmadan once zihninizi ve duygularınızı meşgul edecek bir film seyretmeninde aynı etkiyi gösterebileceğini düşünüyorum. Belki bir psikolog bu yazıyı gorse bana kaçıyorsun diyecek. Kaçma sorunlarla savaş diyecek. Ama asla galip gelemediğim sorunlardan kaçmak değil bu. Aslında bu durum onların karşına mental ve duygusal olarak daha güçlü çıkmak gibi geliyor bana.

Her neyse ben gece okumaları ve film alışkanlığımla depresyona çok meyilli bedenimi kısmen daha iyi bir hale getirdim öneririm…

ruya-nedir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.