Öldürmek için temel atma töreni:Hayvanilik ve iğrenme duygusu, White dog filmi ile tersine çevrilmiş imge.


İnsan oğlunun iğrenme duygusu Kristeva’nın da belirttiği gibi hayvani olanla bağlantılıdır. İnsan kendisini doğadan ayrı görmeye ve medeniyetler yaratmaya başladığı anda hayvani olan her şey ona tiksindirici ve iğrenç gelmeye başlamıştır. Bir kokudan, bir bedenden bir davranıştan iğrenilmesi onun hayvanilikle bağlantısıyla ilgilidir. Bu konu özellikle bir gurup insanın başka bir gurup insandan iğrenmesi ve onları aşağılık varlıklar hatta hayvan olarak görmesine neden olmuş ve faşizmin, katliamların, soykırımların temellerini teşkil etmiştir. Dünyadaki tüm katledilenler, katledenler tarafından insan olmayan olarak adlandırılmıştır hasta hayvani ırklar olarak görülmüştür. Ölenlerin hiç biri insan olarak görülmez ve bu tüm masum yeni nesillere öğretilir..

Sanatın bir imge üretim aracı olarak en etkili örneklerinin aslında imgeleri tersine çevirebilen eserlerle ortaya çıktığını söylemek yanlış olmayacaktır. Yukarıda bahsettiğim hayvanilik konusu,  insanlık tarihinde nadir olarak belki de ilk defa bir sinema filmde öldürmeye değil yaşatmaya yönelik bir imgeye çevrilmektedir. Bu sefer imge hayvan oluş ve hastalıklı bir tür oluşla  öldürmek arasındaki bağlantıyı kurar. Asıl hayvanilik nedensiz yere insanları sahip oldukları demografik, kültürel ve diğer koşullarından dolayı öldürmektir.

Whitedog bunu “Siyahileri” öldürmeye programlanan bir köpek üzerinden yaratılan metaforla oldukça başarılı bir şekilde işliyor, ve öldürenlerin kendilerini meşru kıldıkları, karşı tarafın insan olmaması  ve hatta hastalıklı olması, hayvan olması ile ilgili söylemi kırıyor. Yerine ise filmin tamamında tüm canlılara yaşam hakkının koşulsuz verilmesi gibi evrensel bir düşünce parça parça işleniyor.

filmi öneren sevgili dostum Süleyman Duyar’ a teşekkürlerimi sunar onun vasıtasıyla bu önemli eseri izlemenizi şiddetle (mecazi anlamda tabii değilse her türlüsü kötü 🙂 ) öneririm.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.